Na czym polega tlenoterapia?

Tlenoterapia jest metodą leczenia z wykorzystaniem jednego z powszechnie występujących pierwiastków chemicznych – tlenu. Musi mieć on jednak właściwe stężenie, aby uzyskać pożądane rezultaty. Celem tlenoterapii jest poprawa komfortu pacjenta, a także zwiększenie wydolności organizmu.

Skuteczna terapia tlenem

Na czym polega tlenoterapia? Jest to sposób leczenia polegający na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym przez chorego powietrzu. Jest to bardzo ważne podczas niewydolności oddechowej, która może występować nie tylko w przypadku przewlekłej choroby układu oddechowego, lecz również z przyczyn pozapłucnych. Tlenoterapia wymaga stosowania koncentratorów tlenu. Możliwe jest to nawet w warunkach domowych. Aparat oddziela tlen od azotu i pozostałych gazów, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym. Dzięki czemu stężenie tlenu może wynieść nawet 96%. Dlatego jest to terapia, którą stosować mogą nawet osoby z niewydolnością oddechową. Objawami jest

  • upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy ze snem,
  • duszność,
  • brat apetytu,
  • utrata przytomności.

W zależności od wybranego koncentratora uzyskuje się optymalny przepływ tlenu wynoszący od 5 do 10 l/min. Koncentraty stacjonarne mają bardzo dużo zalet, jednak ich podstawowym ograniczeniem jest fakt, że pacjenci nie mogą korzystać z nich poza domem, gdyż wymagają zasilania energią elektryczną. Dostępne są jednak także koncentratory przenośne, które działają na identycznej zasadzie jak koncentratory stacjonarne, jednak mogą być zasilane dzięki baterii. Tym samym nie potrzebują dostępu do energii elektrycznej.

Zalety korzystania z koncentratora tlenu

Podczas zabiegów operacyjnych w których pacjent jest zaintubowany oraz znieczulony, oddycha mieszanką posiadającą stężenie tlenu 25-35%. Umożliwia to wysycenie krwi tętniczej nawet w granicach 95 do 100%. Natomiast chorzy po operacjach mogą korzystać między innymi z masek twarzowych oraz cewników donosowych, czyli tak zwanych wąsów. Wykorzystując tlenoterapię pacjenci zyskują bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim z poprawia się dotlenienie narządów wewnętrznych, a w szczególności mózgu i serca. Skutkuje to lepszą sprawnością fizyczną i psychiczną. Spowalnia się w ten sposób także postęp przewlekłych chorób, zwłaszcza płuc. Redukuje się także zaburzenia oddychania, co zmniejsza czas hospitalizacji. Pacjenci po tlenoterapii odczuwają także znaczną poprawę jakości snu. Jednak przed skorzystaniem z terapii pacjent musi zapoznać się ze sposobem prawidłowego użytkowania urządzenia, aby dbać o własne bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednio wprowadzona tlenoterapia może obniżyć hematokryt, poprawić wydolność fizyczną i psychiczną, co z kolei prowadzi do podniesienia jakości życia pacjenta. Natomiast wybór rodzaju koncentratorów zależy od preferencji pacjenta, a także jego możliwości fizycznych. Koncentratory przenośne są znacznie mniejsze, gdyż ich ciężar wynosi do 4 kg, natomiast koncentratory stacjonarne to ciężar około 8 kg.