inhalacja-ustnikiem-na-krtań

Jak prawidłowo inhalować się przez ustnik?

Inhalacja należy do bardzo skutecznych metod leczenia, ponieważ środek leczniczy podawany jest bezpośrednio do płuc, oskrzeli, w miejsce wystąpienia stanu zapalnego. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale także łatwość zastosowania. Wdychanie leku nie byłoby jednak możliwe, gdybyśmy nie byli wyposażeni w ustnik do inhalacji. Dzięki niemu straty w przyjmowanym leku są najmniejsze.

Jak prawidłowo wykonać inhalację przy pomocy ustnika?

Prawidłowe podanie leku przy pomocy inhalatora wyposażonego w ustnik powinno przebiegać w kilku krokach, oto one.

  • Przygotowujemy inhalator do pracy: zdejmujemy nasadkę zabezpieczającą ustnik inhalatora i dokonujemy załadowania dawki leku (zależy od typu inhalatora) poprzez włożenie kapsułki do komory inhalacyjnej.
  • Przed inhalacją pacjent powinien wykonać powolny, maksymalnie głęboki, wydech poza aparatem.
  • Wkładamy ustnik, szczelnie obejmując go ustami, powinien znajdować się między zębami i nie może być  zatkany językiem.
  • Następnie pacjent, mając odchyloną głowę lekko do tyłu, wykonuje wdech, maksymalnie silny i głęboki.
  • Następnie bez dmuchania w niego, wyjmujemy ustnik z ust i wstrzymujemy oddech na 5 do 10 sekund.
  • Na koniec wykonujemy spokojny wydech poza aparatem.
  • Powtarzamy procedurę aż do wyczerpania poziomu leku.

W przypadku podawania leku przez nebulizator procedura wygląda podobnie, należy zwrócić uwagę, zwłaszcza przy dzieciach, aby nie zatykały ustnika językiem i nie wtłaczały do niego powietrza ze śliną podczas wydechu.

Maseczka czy ustnik dla małych dzieci?

Maseczka nadaje się głównie do używania soli fizjologicznej, ponieważ ma dziury. Jeśli chcemy podawać dziecku lek, to powinniśmy używać ustnika, gdyż prawidłowe jego użycie zapewnia, że cały lek trafi do płuc dziecka. Można używać maseczki, ale wtedy ewentualne straty leku powinny być wzięte pod uwagę przez lekarza przy dawkowaniu. Maseczka, poprzez wycieki leku, może podrażniać oczy i prowadzić do zapalenia spojówek. Ustnik jest znacznie skuteczniejszy i dlatego dzieciom po trzecim roku życia zdecydowanie zaleca się jego używanie.

Inhalacja przy pomocy ustnika w pionie, czy w poziomie?

Chociaż podawanie laku poprzez inhalator dziecku w pozycji poziomej wydaje się kuszące, to jednak nie jest to rozwiązanie dobre. Wynika to z faktu, że w pozycji poziomej, mgiełka z inhalatora nie ma możliwości dotarcia do płuc i oskrzeli. Drobinki z lekiem osadzają się na podniebieniu dziecka i  następnie zostają połknięte, a to nie o to chodzi w inhalacji. Dlatego im bardziej pionowa pozycja podczas inhalacji ustnikiem, tym lepiej.

Najczęściej zadawane pytania

Do czego służy ustnik w inhalatorze?

Pozwala on na skuteczną nebulizację bez konieczności zakładania maski.

Jak prawidłowo inhalować się przez ustnik?

Ustnik powinien być między zębami, ściśle otoczony przez usta. Oddychamy głęboko i spokojne robiąc krótkie przerwy między wdechem a wydechem. Nie zatykamy ustnika językiem, nie wtłaczamy do niego wydychanego powietrza ze śliną.

Czy ustnik można dzielić z kimś innym?

Zaleca się, żeby ustnik był przedmiotem użytku osobistego i w razie uszkodzenia, aby wymienić go na nowy.

Czy stosować klips w czasie inhalacji ustnikiem?

Tak, zaleca się to robić zwłaszcza dla osób, które mają problem z oddychaniem tylko samymi ustami.