przeziębiona kobieta

Inhalacja na kaszel- jak przeprowadzić ją poprawnie?

Inhalacja to bardzo popularna metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, które powodują kaszel i inne objawy. Szeroko stosowana jest wśród najmłodszej grupy pacjentów – dzieci i niemowląt. Każdy astmatyk także wie, ile korzyści może przynieść poprawna inhalacja leków rozkurczających oskrzela. Nieodpowiednia inhalacja może natomiast spowodować połknięcie substancji, co spowoduje, że zamiast trafić do płuc, trafi do żołądka i nie przyniesie żadnych efektów. Jak przeprowadzić poprawnie inhalację na kaszel?

Inhalacja na kaszel- dlaczego to dobra metoda leczenia?

Inhalacja na kaszel to genialna metoda pozwalająca na uśmierzenie objawów infekcji dróg oddechowych. Jeśli preparat jest zastosowany prawidłowo to dostaje się on bezpośrednio do płuc, co przyspiesza jego działanie. Co więcej, ilość skutków ubocznych takiej terapii jest znacznie mniejsza w porównaniu do standardowego leczenia tabletkami – substancje aktywne w mniejszym stopniu dostają się do krwioobiegu, a więc słabiej oddziałują na inne narządy. W przypadku osób chorych na astmę, która uważana jest za przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego, często sięga się po steroidowe leki przeciwzapalne. Mimo świetnego działania, ogólnoustrojowa terapia łączy się z wieloma niepożądanymi efektami nawet takimi jak tycie czy pojawienie się rozstępów. Świetnym rozwiązaniem jest więc inhalacja owych preparatów, które wtedy działają jedynie miejscowo i nie wywołują działań niepożądanych w całym organizmie. Inhalacja na kaszel to najszybszy sposób na uśmierzenie kaszlu zarówno w przypadku astmy, jak i powszechnych chorób układu oddechowego takich jak np. zapalenie oskrzeli.

Inhalacja na kaszel – jak przeprowadzić ją poprawnie?

By przeprowadzić poprawną inhalację należy przyjąć odpowiednią postawę ciała, dzięki której zwiększy się kąt w drogach oddechowych, przez co lek łatwiej dotrze do płuc- tzn. powinniśmy usiąść prosto i odchylić głowę lekko do tyłu. W przypadku inhalatora z maską należy indywidualnie dobrać jej rozmiar, tak by idealnie przylegała do twarzy. Niektóre leki należy odpowiednio rozcieńczyć przed inhalacją- zwykle roztworem NaCl. Informacja o tym na pewno znajdzie się w ulotce leku. Odpowiednio przygotowanym roztworem należy uzupełnić komorę inhalatora. Inhalacja na kaszel powinna charakteryzować się fazą wdechową, która trwa co najmniej 3 sekundy. Inhalatory z ustnikiem są nieco trudniejsze do stosowania- należy bowiem pamiętać, by przypadkiem nie połknąć preparatu. Jest to najczęściej występujący błąd podczas inhalacji na kaszel- pacjenci zamiast wdychać preparat do płuc, połykają go.

Inhalacja na kaszel – czy można stosować u dzieci?

Inhalacja na kaszel u dzieci to bardzo dobry pomysł. Podawanie tabletek dzieciom często jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. W przypadku najmniejszych pacjentów inhalacja jest niezastąpiona. Należy jednak pamiętać, by rozmiar maski był odpowiedni – jeżeli preparat dostanie się do oczu może spowodować ich podrażnienie. Starsze dzieci należy poinstruować, by “oddychały” preparatem, a nie go połykały. Przed zastosowaniem każdego leku u dzieci należy obligatoryjnie skonsultować się z prowadzącym lekarzem pediatrą.