Dlaczego warto kupić komorę inhalacyjną?

Podawanie leków drogą wziewną stosowane jest w wielu dolegliwościach układu oddechowego. Aby terapia prowadzona w warunkach domowych była jeszcze skuteczniejsza – także u najmłodszych dzieci – stosuje się komory inhalacyjne.

Leki przeznaczone do wdychania najczęściej mają formę inhalatora ciśnieniowego (pMDI). To niewielkie urządzenie, które wyposażone jest w ustnik. Po naciśnięciu na umieszczony w inhalatorze pojemnik uwalnia się dawka leku. Taka forma podania jednak nie zawsze jest efektywna. Właśnie dlatego opracowano komory do inhalacji, czyli spejsery.

Czym jest komora inhalacyjna?

Komora do inhalacji to urządzenie, które umożliwia wykonanie nebulizacji, czyli podanie leku w postaci rozpylonej mgiełki metodą inhalacji. Komory do inhalacji, czyli spejsery są polecane jako alternatywa dla inhalatorów ciśnieniowych u osób, które mają trudności z ich obsługą, problemy z koordynacją oddechową.

Spejser zbudowany jest z poniższych elementów:
– komora antystatyczna z przezroczystego lub półprzezroczystego tworzywa
– wymienny ustnik, maseczka na twarz
– dodatkowe zawory jak zawór niskooporowy, wskaźnik liczenia oddechów, gwizdek wysokiego przepływu

Dlaczego warto używać spejsera?

Za pomocą komory inhalacyjnej możliwe jest stosowanie leków proszkowych do podania wziewnego, na przykład sterydów.

Preparaty są podawane pod niższym ciśnieniem, a tym samym z mniejszym oporem wdechowym i wydechowym, więc mogą docierać także do dolnych partii płuc, co zwiększa skuteczność terapii. Dodatkowo lek w większym stopniu dostaje się do układu oddechowego, a nie pokarmowego. Podanie leku w formie mgiełki minimalizuje też ryzyko podrażnień błon śluzowych.

Kiedy warto korzystać z komory do inhalacji?

Nowoczesne komory do inhalacji są stosowane w terapii różnych dolegliwości dróg oddechowych, między innymi przy alergiach, astmie, mukowiscydozie, POChP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Także można korzystać z nich w trakcie leczenia przeziębień, grypy, zapalenia oskrzeli, płuc.

Najczęściej komory inhalacyjne polecane są dla dzieci, dla których korzystanie ze zwykłych inhalatorów ciśnieniowych jest bardzo trudne. Dla najmłodszych przeznaczone są komory z maską twarzową zakrywającą usta i nos.

Także urządzenia te wskazane są dla seniorów, osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych, które również mogą mieć trudności z koordynacją oddechową i z prawidłowym korzystaniem z inhalatorów ciśnieniowych.

Komora inhalacyjna – gdzie kupić?

Nowoczesne komory do inhalacji są oferowane przede wszystkim w sklepach medycznych, również w tych działających w Internecie np. w sklepie Dlapacjenta.pl.