inhalacja-dla-dzieci

Inhalacja niemowląt i dzieci – czy jest bezpieczna?

Inhalacja jest zabiegiem, dzięki któremu w bezpieczny i sprawdzony sposób możemy radzić sobie z efektami infekcji, kaszlu i kataru nawet u najmłodszych dzieci. Inhalacja pozwala nie tylko nawilżyć błony śluzowe, ale także jest sposobem bezpośredniego podawania leków do górnych dróg oddechowych.

Jednym z rodzajów inhalacji jest nebulizacja, czyli metoda polegająca na przekształcaniu roztworu wodnego w aerozol. Dlaczego warto sięgać po inhalacje u dzieci i jak bezpiecznie je przeprowadzać?

Inhalacja a bezpieczeństwo dziecka

Aby bezpiecznie przeprowadzić inhalację u dziecka, niezależnie od wieku, w jakim jest, należy przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta odnośnie używanych środków oraz wytycznych lekarza w przypadku podawania leków. Inhalacja przeprowadzana z użyciem soli fizjologicznej jest w pełni bezpieczna i można ją stosować nie tylko dla złagodzenia objawów kaszlu lub kataru, ale także zapobiegawczo dla nawilżenia dróg oddechowych np. u alergików. Sól fizjologiczną można kupić w drogeriach i aptekach bez recepty. U starszych dzieci i niemowlaków stosuje się ją najczęściej dla udrożnienia zatkanego nosa, a także podczas zapalenia zatok, czy przy uporczywym kaszlu celem rozrzedzenia zalegającej wydzieliny. Jeżeli podajemy dziecku leki, konieczna jest konsultacja lekarska i ścisłe trzymanie się zaleceń.

Kiedy korzystać z inhalacji u dzieci i niemowląt?

Inhalacja solą fizjologiczną w formie nebulizacji jest zalecana u dzieci chorych i jako profilaktyka w celu nawilżenia dróg oddechowych. W drugim przypadku przeprowadzanie inhalacji jest polecane w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych jest suche ze względu na trwający okres grzewczy. Nawilżanie dróg oddechowych, szczególnie u maluchów jest ważne ze względu na wysoką wrażliwość błon śluzowych dziecka i ich skłonność (w razie przesuszenia) do powstawania stanów zapalnych. Inhalacje, jak wcześniej wspomniano, polecane są również podczas kataru, czy kaszlu, gdy istotne dla udrożnienia dróg oddechowych, jest rozrzedzenie i usunięcie zalegającej wydzieliny.

Jak przeprowadzić inhalację u dziecka?

Najłatwiej jest przeprowadzać inhalację przy użyciu specjalnego urządzenia do nebulizacji, które zamienia płyn w delikatną mgiełkę. Sprzęt ten wyposażony jest w specjalną maseczkę, którą nakładamy dziecku na buzię. Maseczka powinna być odpowiednich rozmiarów i dostosowana do wieku użytkownika. Jeżeli dziecko opiera się i zaczyna płakać, możemy podjąć próbę inhalacji podczas drzemki. Do tego celu najlepiej sprawdzą się urządzenia o niskim poziomie hałasu podczas pracy. Maseczkę kładziemy obok twarzy dziecka, tak by mogło podczas snu wdychać uwalniającą się z inhalatora mgiełkę. Co do ilości płynu, należy trzymać się wytycznych producenta bądź zaleceń lekarza. W przypadku soli fizjologicznej do pojedynczej inhalacji wykorzystuje się najczęściej jedną ampułkę. Aby inhalacja była skuteczna, powinna trwać od 5 do 10 minut lub do wyczerpania płynu. Zabieg można wykonywać nawet do dwóch lub trzech razy w ciągu doby.