przeziebiona kobieta w łóżku

Nebulizator na zatoki i kaszel – jak używać poprawnie?

Nebulizacja jest rodzajem zabiegu medycznego, przeprowadzanego z wykorzystaniem specjalnie do tego celu skonstruowanych inhalatorów tzw. nebulizatorów. Zmieniają one stan skupienia leku z płynnego na wziewny. Nebulizatory wprowadzają lek głęboko do układu oddechowego, bezpośrednio do oskrzeli. Są szczególnie przydatne do leczenia takich chorób jak astma, mukowiscydoza czy też zapalenie płuc lub zatok.

Inhalacja a nebulizacja

Inhalacja polega na podaniu roztworu substancji leczniczej razem z wdychanym powietrzem, natomiast nebulizacja zmienia stan skupienia podawanego leku, jednak często obydwa pojęcia stosowane są zamiennie, podobnie jak inhalator i nebulizator. Na rynku są dostępne trzy rodzaje nebulizatorów:

nebulizatory pneumatyczne są najbardziej popularne, ze względu na mechanizm działania urządzenia dochodzi do obniżenia temperatury podawanego leku do 10-15 stopni Celsjusza, może to osób z nadreaktywnością oskrzeli spowodować ich skurcz,

nebulizatory membranowe, siateczkowe są niewielkich rozmiarów, cechuje je również 100% wydajności,

nebulizator ultradźwiękowy to najdroższy rodzaj urządzenia, tego rodzaju inhalator nie może być stosowany do podawania sterydów i antybiotyków, jest mały, poręczny i charakteryzuje go bardzo wysoka wydajność.

U dzieci w wieku od 1 do 6 lat, a także ciężko chorych zalecana jest do stosowania komora inhalacyjna, są to urządzenia poprawiające efektywność terapii wziewnej i minimalizujące występowanie skutków ubocznych. Najważniejsze korzyści z zastosowania komory inhalacyjnej to brak konieczności koordynacji między wykonaniem wdechu a uwolnieniem leku przez inhalator.

Ogólne zasady wykonania inhalacji z zastosowaniem nebulizatora

Aerozoloterapia jest coraz bardziej popularną metodą leczenia, stosowana jest w leczeniu zapalenia zatok, uporczywego kaszlu i innych chorób układu oddechowego. Wykorzystywany w leczeniu inhalator albo komora inhalacyjna nie tylko leczy zatoki, ale może także zapobiegać różnym infekcjom dróg oddechowych. Zastosowanie nebulizatora umożliwia podanie mniejszej ilości leku i zapewnia jego szybsze działanie. Rozbicie leku na małe cząsteczki pozwala na jego dotarcie w głąb zatok. Przy stosowaniu inhalatora najlepiej jest przestrzegać kilku zasad:

  • Przed rozpoczęciem inhalacji dokładnie umyć ręce,
  • W pojemniku na lek należy umieścić preparat przepisany przez lekarza,
  • Po właściwym złożeniu inhalatora należy podłączyć go do prądu i nacisnąć włącznik,
  • Następnie trzeba nałożyć maseczkę, a w przypadku użycia ustnika trzeba pamiętać, aby oddychać przez usta, a nie nos,
  • Należy oddychać spokojnie przez kilka minut i pamiętać, aby co jakiś czas brać głębszy oddech i wstrzymywać powietrze w drogach oddechowych,
  • Po zakończeniu inhalacji na zapalenie zatok lub kaszel trzeba wyłączyć urządzenie i dobrze umyć wszystkie jego części.

Przy zapaleniu zatok zalecane jest korzystanie z maseczki i nebulizatora albo używanie komory inhalacyjnej.