
Jak działa inhalacja? Zalety i wady inhalacji
- admin
- 17 stycznia 2022
- Komory inhalacyjne, Porady
W leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych oprócz środków farmakologicznych stosuje się naturalne metody, w tym znane od wieków inhalacje. W dawnych czasach było to po prostu wdychanie gorącej pary z naparu mieszanek ziołowych, dziś używa się elektrycznych urządzeń, które z duża dokładnością wprowadzają leczniczą substancję do naszego układu oddechowego.
Nebulizacja czy inhalacja?
To dokładnie to samo; obie nazwy dotyczą naturalnego sposobu oczyszczania górnych dróg oddechowych. Nebulizacja to termin, który pojawił się wraz z wykorzystywaniem w inhalacji specjalnych urządzeń elektrycznych. Przed wprowadzeniem na rynek medyczny nebulizatorów, inhalacje przeprowadzano domowym sposobem, czyli poprzez wdychanie gorącego powietrza z ziołami pod przykryciem. Obecnie popularne jest wdychanie leczniczej pary z urządzenia przez specjalną rurkę zakończoną dopasowaną do twarzy maską.
Obie metody mają na celu przede wszystkim ułatwienie choremu oddychania i oczyszczenie górnych dróg oddechowych.
Inhalacja zamiast leków?
Leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych bywa długotrwałe, mozolne i nierzadko uciążliwe dla pacjenta. Inhalacja stanowi cenną alternatywę dla leków podawanych drogą pokarmową. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy infekcja utrzymuje się przez dłuższy czas i układ pokarmowy jest mocno nadwyrężony przyjmowaniem leków doustnych. Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa, ile nasze mamy musiały namęczyć się, zanim udało im się nam wcisnąć łyżeczkę syropu, czy tabletkę z antybiotykiem. Zresztą, nawet zdrowi ludzie bardzo często mają poważny problem z połykaniem tabletek, kapsułek, czy syropów. W takiej sytuacji poza podawaniem leków w zastrzykach pomóc może stosowanie leków wziewnych. Nie obciążają układu pokarmowego, nie powodują odruchów wymiotnych, a niejednokrotnie pomagają skutecznie uporać się z uciążliwymi objawami i poprawić jakość oddychania.
Zalety inhalacji
Na pozytywne postrzeganie inhalacji, jako metody wspomagającej leczenie infekcji górnych dróg oddechowych nie bez racji wpływa łatwość i wygoda w stosowaniu. Inhalacje, w przeciwieństwie do antybiotyków nie muszą być dostosowane do pory dnia, czy nocy. Inhalacje, zwłaszcza te ziołowe można przeprowadzać niezależnie od innych leków i przyjmowania posiłków. Jeżeli potwierdza się skuteczność zabiegu, można śmiało myśleć o ograniczeniu innych leków, których przyjmowanie jest dla chorego uciążliwe.
Złe strony inhalacji
Stosowanie inhalacji z założenia jest w pełni bezpieczne, jednak, jak w wielu dziedzinach istnieją wyjątkowe okoliczności. Do głównych zagrożeń związanych z zabiegiem inhalacji należy ryzyko niewłaściwego połączenia składników wykorzystywanych w leczeniu; może wówczas dojść do niespodziewanej interakcji.
Inhalacja z użyciem leków wziewnych łączy się z koniecznością zakupu odpowiedniego urządzenia. Koszt dobrego nebulizatora wraz z wyposażeniem, to około 150 złotych. Innym problemem, szczególnie podczas inhalowania dzieci jest naturalny strach przed urządzeniem. Nebulizator wyposażony jest w silnik elektryczny, który z oczywistych względów wydaje dość głośny dźwięk, co może powodować odruch lęku, zwłaszcza u dzieci.