inhalacja a covid

Inhalacja a covid – czy to naprawdę działa?

Z pewnością często zastanawiamy się nad priorytetami w naszym życiu. W zależności od cech charakteru i indywidualnego usposobienia jedni dążą do szybkiego sukcesu zawodowego, inni stawiają rodzinę na pierwszym miejscu, a jeszcze inni traktują relaks jako nadrzędną czynność. Abstrahując od tych czynników należy stwierdzić, że wszystkich powinna łączyć jedna cecha – dbałość o zdrowie. Jest to czynnik, który nabrał w dzisiejszych czasach jeszcze donośniejszego wydźwięku. Wszystko za sprawą pandemii, która storpedowała naszą codzienność. Każdy chciałby uchronić się przed zakażeniem koronawirusem. Niemniej jednak, jeśli już do tego dojdzie, warto wiedzieć, jakie są skuteczne sposoby na walkę z Covid-19.

Czym jest Covid-19?

Covid-19 jest chorobą zakaźną, która wywołuje różnorodne dolegliwości, w tym związane z układem oddechowym. Jest wywołana przez wirus SARS-CoV-2, czyli jeden z patogenów należących do grupy koronawirusów. Jego transmisja odbywa się poprzez drogę kropelkową. Oznacza to, że chory może zarażać inne osoby np. poprzez kichanie, kaszel, czy nawet zwykłą mowę.

Objawy Covid-19

Koronawirus wraz z biegiem czasu ulegał różnym mutacjom. W związku z tym objawy, jakie można zaobserwować u chorych są różnorodne. Wiele zależy od układu odpornościowego oraz odmiany, jaką chory został zarażony. Niemniej jednak najczęściej należy wskazać na kaszel, gorączkę, silne zmęczenie, ból głowy, czy biegunkę. Co ciekawe, w przypadku niektórych osób zakażenie Covid-19 występuje zupełnie bezobjawowo. Takie przypadki uważa się za niezwykle podstępne, ponieważ chory może zarażać inne osoby nie wiedząc o tym, że sam jest nosicielem wirusa.

Inhalacje, jako sposób leczenia Covid-19

Medycyna stara się na bieżąco analizować wszystkie przypadki zachorowania na Covid-19 i na tej podstawie wyciągać stosowne wnioski. Każdy z nas chciałby uniknąć zakażenia. Jeśli do niego dojdzie, wówczas warto znać skuteczne metody leczenia. Szybki rozwój wiedzy na temat wirusa ciągle dostarcza innowacyjnych rozwiązań, które mogą być znakomitymi alternatywami.

Jedną z opcji jest leczenie przy pomocy inhalacji. Mowa tutaj o różnych substancjach, które mogą być pomocne w szybszym zwalczeniu choroby. Niezwykle popularne są kortykosteroidy, a przede wszystkim budezonid. Inhalacje z zastosowaniem tego preparatu wskazują na istotną poprawę stanu zdrowia oraz pomagają zmniejszyć ryzyko pogorszenia choroby. Co więcej, w przypadku inhalacji budezonidem mówi się o krótszym czasie rekonwalescencji po przebytej chorobie.

Alternatywą dla wyżej wspomnianej substancji czynnej jest też Nebbud oraz Benodil. Wszystkie te preparaty powinny być jednak przepisywane przez lekarza i stosowane pod ścisłą kontrolą medyka. W momencie, gdy sami chcemy spróbować leczenia inhalacjami, wówczas możemy skorzystać z domowych sposobów.

Domowe inhalacje na koronawirusa

Najpopularniejsza inhalacja, jaką możemy przygotować samodzielnie jest połączeniem gorącej wody i ampułki soli fizjologicznej. Taki napar należy wdychać 2-3 razy dziennie przez minimum 10 minut. Zaletą jest to, że z opisywanej metody mogą skorzystać nawet niemowlęta oraz dzieci. Co więcej, napar może być stosowany przez długi okres czasu nie powodując negatywnych skutków dla zdrowia. Niestety, jak to zwykle bywa, domowe metody nie zawsze będą tak skuteczne, jak medykamenty przepisywane na receptę. Niemniej jednak warto spróbować, bo może się okazać, że odczujemy pozytywny wpływ na nasze zdrowie.