
Jak dbać o czystość komory inhalacyjnej?
- admin
- 28 grudnia 2020
- Komory inhalacyjne, Porady
W przypadku infekcji dróg oddechowych nieocenioną pomocą okazuje się być nebulizator, dzięki któremu możliwe staje się uporanie z niedrożnością nosa, przyniesienie ulgi choremu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na powierzchni elementów tego urządzenia osadzają się drobnoustroje, dlatego należy zadbać o ich należytą higienę. Komora inhalacyjna wymaga nie tylko mycia, ale też dezynfekcji. Pojawia się jednak pytanie, jak właściwie dbać o higienę nebulizatora i innych tego typu sprzętów?
Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie komory inhalacyjnej?
Komora inhalacyjna musi zostać w pierwszej kolejności umyta i to po każdym zastosowaniu. Istotne jest to, aby rozmontować cały nebulizator, po czym przepłukać wszystkie jego elementy w wodzie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo zmniejszy się ryzyko wniknięcia zanieczyszczeń w głąb materiału. Nie wystarczy jednak opłukać tych elementów w wodzie, ale pozostawić w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu na kilka minut. Ewentualnym rozwiązaniem jest mycie komory inhalacyjnej pod bieżącą wodą, trzeba to jednak zrobić starannie, bez pospiechu. Po umyciu i przepłukaniu czystą wodą, kolejnym krokiem będzie dezynfekcja sprzętu. Jest to niezwykle ważne, bo wiele drobnoustrojów nadal pozostaje na powierzchni urządzenia. Odkażaniem pozbędziemy się wszelkich patogenów, łącznie z ich przetrwalnikami.
W przypadku komory inhalacyjnej, przez którą bezpośrednio oddychamy podczas inhalacji, niezwykle ważne jest każdorazowe wyjałowienie jej. Chodzi tutaj o sterylizację, która niszczy pozostałe drobnoustroje znajdujące się na jej powierzchni. W warunkach domowych trudno jednak o wykonanie takiego zabiegu, bo nikt raczej nie dysponuje specjalistycznym sprzętem do tego przeznaczonym. Jak w takim razie poradzić sobie i skutecznie odkazić elementy nebulizatora? Mamy do wyboru kilka rozwiązań, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie.
Czym dezynfekować komorę inhalacyjną nebulizatora?
Najprostszą metodą odkażania komory inhalacyjnej jest gotowanie jej we wrzątku przez kilka minut. Nie ponosimy przy tym większych kosztów, a skuteczność jest wysoka. Można też dodawać do wody ocet, dzięki czemu pozbędziemy się nie tylko drobnoustrojów, ale tez zabrudzeń. Zanim jednak wrzucimy części sprzętu do wrzątku, należy sprawdzić w instrukcji obsługi, czy ich producent na to pozwala. Czasem jest to niemożliwe i grozi uszkodzeniem gumowych części. Kolejną metodą będzie wyparzanie za pomocą domowych sterylizatorów do butelek dziecięcych. Można tez wykonać parominutową dezynfekcję za pomocą kuchenki mikrofalowej. Zdecydowanie droższą metodą będzie przeprowadzenie dezynfekcji przy użyciu odczynników chemicznych i specjalistycznych płynów dezynfekujących.