
Efekty ćwiczeń mięśni Kegla
O mięśniach Kegla i zasadności ich trenowania zwykle mówi się w kontekście kobiet, co powoduje, że wiele osób, również samych panów, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mężczyźni również je posiadają. Są to bowiem nie tyle mięśnie dna macicy, co miednicy, występują więc u obu płci. Łatwo można je zlokalizować – wystarczy podczas oddawania moczu zatrzymać na chwilę jego strumień – to właśnie te mięśnie są za to odpowiedzialne. Warto je ćwiczyć w przypadku obu płci, gdyż daje to ogromne korzyści.
Efekty ćwiczeń mięśni Kegla u kobiet
Panie decydujące się na trenowanie tej części swojego ciała mogą przede wszystkim uporać się z problemem nietrzymania moczu. Zwykle też dopiero kiedy problem ten je dotyka, zazwyczaj jako konsekwencja menopauzy, dowiadują się, że w ogóle istnieje taka możliwość, a nawet konieczność. Warto jednak zacząć ćwiczyć je dużo wcześniej, gdyż można na tym wiele zyskać. Doraźnie jest to sposób na poprawienie swoich i partnera doznań seksualnych, gdyż wytrenowane mięśnie ścieśniają pochwę i wpływają na lepsze odczuwanie stosunku przez obie strony. Poza tym ułatwiają poród. W dalszej perspektywie zaś nie tylko zapobiegają nietrzymaniu moczu (co bywa też konsekwencją porodu siłami natury, ale zwykle mija samoistnie), ale też obniżaniu się narządów rodnych, co nierzadko następuje w wieku okołomenopauzalnym i może nawet wymagać operacji.
Co dają wytrenowane mięśnie Kegla u mężczyzn?
U panów mięśnie te, znajdujące się między penisem a odbytem, przyczyniają się do braku problemów z nietrzymaniem moczu, a nawet stolca. Ich trening przydaje się więc szczególnie w przypadku problemów z prostatą czy po związanych z nią zabiegach, na przykład po jej usunięciu. Jednak mięśnie te, odpowiadające w dużej mierze za trzymanie moczu, gdy są wytrenowane, pozwalają też uniknąć częstomoczu czy nadreaktywności pęcherza – a są to problemy bardzo powszechne u panów w dojrzałym wieku.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć na różne sposoby, zarówno z dodatkową pomocą, jak i bez niej. Na początek warto powstrzymywać strumień moczu podczas jego oddawania, by zorientować się, gdzie w ogóle te mięśnie są znajdują. Potem można je napinać w dowolnym momencie dnia, niezależnie od wykonywanych czynności.
Można też skorzystać z dostępnych form pomocy. W przypadku kobiet są to kulki gejszy, a w przypadku mężczyzn – specjalne elektrostymulatory.