Inhalacja na alergię – czy działa?
Inhalacje można z powodzeniem stosować na wiele dolegliwości związanych ze stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Ponieważ wdychanie specjalnych olejków eterycznych, roztworów ziołowych lub leków dobroczynnie wpływa na podrażnioną śluzówkę nosa i przynosi szybkie ukojenie. A czy inhalację mogą pomóc także na alergię?
Inhalacje na alergie oddechowe
Istnieje wiele różnych rodzajów alergii, które potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie dotkniętej nimi osoby. Jednak najczęściej można się spotkać z alergiami oddechowymi, czyli wzmożoną reakcją układu oddechowego na takie alergeny jak:
- kurz
- sierść zwierząt
- pyłki roślin
- pierza ptaków
- zarodniki grzybów
- pleśń
Poza tym reakcję uczuleniową mogą wywołać również inne zanieczyszczenia powietrza występujące głównie w centrach dużych miast. Podstawowym objawem alergii oddechowych jest uporczywy i wodnisty katar, a czasem pojawia się także łzawienie oczu i kaszel. Jeśli katar jest wyjątkowo uciążliwy i powoduje ból głowy oraz zapalenie zatok, to wówczas warto zdecydować się na inhalacje.
Jak poprawnie wykonać inhalację?
Inhalacja na alergię może zadziałać, jeśli zostanie poprawnie wykonana przy użyciu dobrej jakości produktów z apteki lub drogerii. Inhalacje można przeprowadzić w sposób tradycyjny, czyli rozpuścić wybrany preparat w misce z wrzącą wodą, nad którą następnie trzeba się pochylić i nakryć głowę ręcznikiem, by wdychać tak powstałe opary. Jest to jednak metoda dosyć pracochłonna i niewygodna, dlatego coraz częściej odchodzi się od jej stosowania na rzecz nowoczesnych nebulizatorów. Ponieważ nebulizator zmienia substancję leczniczą z płynu w aerozol, który można wdychać za pomocą specjalnej maski dopasowanej do wieku danej osoby. Użycie nebulizatora jest proste i intuicyjne, a po skończonej inhalacji wystarczy tylko przepłukać letnią wodą wszystkie elementy, by móc ponownie użyć urządzenia za jakiś czas. Warto pamiętać jednak, by bezpośrednio po inhalacji nie wychodzić na dwór oraz nie iść od razu pod prysznic lub na basen.
Jakie inhalacje mogą pomóc na alergię?
W przypadku podrażnionej błony śluzowej nosa bardzo dobrze sprawdzą się inhalacje z użyciem soli fizjologicznej w formie roztworu izotonicznego lub hipertonicznego, a nawet z dodatkiem kwasu hialuronowego. Jednak sól fizjologiczna to naturalny i delikatny preparat, które nie zawsze może przynieść zadowalające efekty w walce z katarem. Wówczas warto postawić na specjalne mieszanki ziół, olejki mentolowe lub olejek z drzewa eukaliptusowego. Ciekawą alternatywą będzie również mgiełka solankowa oraz olejki z ziołami takimi jak tymianek, rozmaryn, czy rumianek. Ponadto inhalacje można robić także z substancji leczniczych przepisanych przez lekarza, które mają działanie antyhistaminowe. Często również w tej formie przyjmuje się sterydy, ponieważ skutecznie hamują stan zapalny i katar.
Podsumowując, inhalacje to dobry sposób na złagodzenie objawów alergii, jednak aby były efektywne trzeba je przeprowadzić we właściwy sposób. Przy czym należy pamiętać, że gdy stosowanie naturalnych preparatów nie przynosi oczekiwanej ulgi, alergik może jeszcze skorzystać z silniejszych leków na receptę po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem.