mały inhalator kieszonkowy na duszności

Inhalator na duszności – czy działa?

Wśród najczęściej występujących chorób odniesieniu do układu oddechowego wyróżnia się astmę. Jest ona przewlekłym stanem zapalnym występującym w obrębie dróg oddechowych. Napady duszności, kaszlu mogą pojawić się w wielu sytuacjach. Co więcej silne duszności wynikające z astmy prowadzić mogą nawet do uduszenia. Tym samym w leczeniu stosuje się najczęściej leki mające formę wziewną z wykorzystaniem inhalatora.

Inhalator a duszności

Inhalator, czyli nebulizator jest urządzeniem wykorzystywanym do terapii lekami wziewnymi. Stosuje się go między innymi w schorzeniach układu oddechowego. Jest przydatny przy mukowiscydozie czy alergiach i astmie. Bardzo często w przypadku dzieci, wykorzystanie inhalatora jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdyż wówczas można z łatwością podać leki wziewne, między innymi na zapalenie oskrzeli, grypy czy przeziębienia. Inhalacje nie powodują stresu oraz dyskomfortu najmłodszych, które z kolei pojawiają się najczęściej podczas podawania leków w formie tabletek.

Różne rodzaje inhalatorów

Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów. Jednak przez astmatyków najczęściej wykorzystywane są inhalatory kieszonkowe. Przypominają one kształtem buteleczki z dodatkowym ustnikiem. Dzięki temu można nosić je wszędzie, co jest ich ogromną zaletą. Jednak mogą występować trudności podczas ich prawidłowego używania. Konieczne jest właściwe skoordynowanie wdechu z naciśnięciem przycisku, który uwolni dawkę leku. W ten sposób lek może dostać się do płuc oraz oskrzeli. Często wykorzystywane są również inhalatory stacjonarne, głównie w szpitalach oraz domach. Wymagają one zasilania prądem elektrycznym bateriami lub akumulatorem. Wśród nich wyróżnić można

  • inhalatory tłokowe,
  • ultradźwiękowy,
  • a także DPI.

Nowoczesne inhalatory tłokowe są złożone z kompresora elektrycznego a także pojemnika na lek. Zestawy składają się również z masek wraz z ustnikami, a także donosowymi końcówkami. Aby wykorzystać tego typu inhalator konieczne jest wprowadzenie leku do pojemnika, podłączenie dysze rozpylające oraz nałożenie maski na twarz. Czego typu inhalatory można stosować przy każdym leku. Jednak mniejsze są inhalatory ultradźwiękowe, posiadające przetwornicę rozpraszające lek z wykorzystaniem fal dźwiękowych. Niestety może to niszczyć strukturę niektórych leków, wszyscy inhalatorów tych nie można stosować przy niektórych typach leczenia.

Prawidłowe stosowanie inhalatora podczas duszności

Przed użyciem inhalatora należy zapoznać się dokładnie z instrukcją jego obsługi. Dodatkowo ważny jest także zapoznanie się z ulotkami leków. W czasie inhalacji powinno się siedzieć mając odchylaną głowę lub leżeć. Aerozol warto wdychać przez ustnik, stosując spokojne oraz głębokie wdechy. Ważne jest także, aby stosowana maska była dopasowana do wielkości twarzy. Aby aerozol nie uwalniał się na zewnątrz maska powinna dokładnie przylegać do twarzy. Po zakończonej inhalacji warto przepłukać usta oraz gardło wodą.