Inhalacja dla osób starszych w schorzeniach dróg oddechowych
Do górnych dróg oddechowych zalicza się nos, gardło, jamę ustną, krtań, tchawicę. Aby uporać się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych u osób starszych warto wykorzystać inhalacji. Są one niezwykle pomocne podczas przeziębienia, zapalenie oskrzeli, kataru, a także astmy.
Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania substancji leczniczych. Jedną z najbardziej popularnych inhalacji, która dedykowana jest dla osób starszych jest sauna parowa. W tego typu pomieszczeniu panuje bardzo wysoka temperatura, której zadaniem jest zwiększenie odporności, poprawa krążenia, a także usunięcie z organizmu wszelkich szkodliwych substancji. Istnieje także wykonywanie inhalacji w formie wziewów bezpośrednio do górnych dróg oddechowych. W tym celu konieczne jest skorzystanie z inhalatora. Dzięki niemu z pomocą pary podaje się substancje lecznicze. Jest to bardzo innowacyjna forma leczenia, która zalecana jest w szczególności małym dzieciom lecz również osobom starszym. Wynika to z tego, żółtych grup pacjentów mogą występować w trudności w zakresie połykania tabletek.
Rodzaje inhalatorów
Istnieje kilka typów inhalatorów, które charakteryzują się zróżnicowanym przeznaczeniem. Wszystkie jednak mogą zostać wykorzystywane przez osoby starsze. Do najpopularniejszych inhalatorów zalicza się jednak:
- inhalator ciśnieniowy – posiada przyssawkę ciśnieniową, po jej naciśnięciu dochodzi do tworzenia się aerozolu
- inhalator pneumatyczny – aerozol wytwarzany jest przez sprzężone powietrze, umożliwiając podanie leków w precyzyjnej dawce
- inhalator proszkowy – podczas wdechu miażdżona zostaje kapsułka z lekiem aby następnie substancja w niej zawarta została transponowana do organizmu chorego.
Wykonywanie inhalacji dróg oddechowych u osób starszych
Prawidłowo wykonana inhalacja w przypadku osoby starszej może poprawić jej samopoczucie, a także umożliwić usuwanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Tym samym odkrztuszanie staje się łatwiejsze oraz przebiega znacznie szybciej. Co więcej, inhalacja w odróżnieniu do leczenia farmakologicznego nie stanowi obciążenia dla żołądka oraz przewodu pokarmowego. Ten samym jest to rewelacyjna forma dla osób starszych, który bardzo często w związku z szeregiem dolegliwości lub chorób przewlekłych muszą zażywać dużą ilość lekarstw z każdego dnia. Dodatkowo inhalator charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i możliwością łatwego wykonania zabiegu. Dzięki czemu osoby starsze będą w stanie samodzielnie przeprowadzić inhalację. Inhalacje są również bardzo skuteczne podczas leczenia zatok, astmy, a także wielu innych schorzeń. Pomagają także w przypadku kaszlu czy też innych dolegliwości układu oddechowego. W celu zwiększenia efektywności inhalacji warto wykorzystać olejki eteryczne, takie jak:
- olejek sosnowy
- olejek lawendowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek kamforowy.
Jednakże z sukcesem wykorzystać można także suszone zioła takie jak szałwia, tymianek czy też mięta. Wówczas zabieg inhalacji stanie się dużo bardziej przyjemne dla pacjenta.