Komora inhalacyjna dla dzieci – Jak stosować?

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem, to nic innego jak specjalne pojemniki pod ciśnieniem, które zawierają gaz i substancję leczniczą. Ogromną rolę w urządzeniach tego typu odgrywa także ustnik, który posiada mechanizm uwalniający lekarstwo.

Czym są komory inhalacyjne?

Aby ułatwić podawanie leków, inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem łączy się z komorą inhalacyjną (spejserem). Pamiętać należy o tym, że komora inhalacyjna nie jest dołączana do inhalatora, dlatego też należy ją dokupić oddzielnie. Komory do inhalacji składają się z maseczki na twarz albo ustnika oraz specjalnej komory antystatycznej. Niektóre komory mogą być dodatkowo wyposażone w zastawki. Maseczki na twarz wykorzystywane są zazwyczaj w przypadku małych dzieci. Dla osób dorosłych zarezerwowany jest z kolei ustnik.

Jak działa komora inhalacyjna?

Przednia część komory inhalacyjnej jest całkowicie zamknięta przez maskę twarzową, która zakrywa usta i nos dziecka. Aby podać lek dziecko musi przenieść maskę twarzową bezpośrednio do twarzy, a następnie wcisnąć inhalator z odmierzoną wcześniej dawką leku. Jedno wciśnięcie uwalnia oczywiście jedną dawkę leku, który przez chwilę jest zawieszony w komorze inhalacyjnej, a następnie przez wdychanie i wydychanie trafia do pacjenta. Nowoczesne spejsery bardzo często wyposażone są w specjalny gwizdek, który informuje o tym, że dziecko wdycha lek zbyt szybko.

Co warto wiedzieć?

Spejsery dla dzieci przeważnie mają zawory zwrotne, dzięki którym mamy pewność, że lek zawieszony w komorze inhalacyjnej jest wdychany w odpowiedni sposób. Zawór zwrotny jest gwarancją także tego, że wydychane powietrze opuszcza urządzenie przez zawór wydechowy i nie miesza się ponownie z lekiem w komorze. Mechanizm ten ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim w przypadku małych dzieci. Wynika to oczywiście z tego, że to właśnie ta grupa pacjentów niestety nie jest w stanie koordynować wdech przez usta i wydychanie przez nos. Jak wspomniano powyżej, dla dzieci najbezpieczniejszym wyborem są spejsery z maseczką na twarzy.

Prawidłowa technika inhalacji

Korzystając z komory inhalacyjnej bardzo ważną rolę odgrywa skoordynowanie oddechu własnego z chwilą uwolnienia leku przez dozownik. Skuteczność inhalacji zależy w dużej mierze od tego, jak duża ilość leku trafi bezpośrednio do płuc i oskrzeli. Nowoczesne komory inhalacyjne znacząco ułatwiają inhalację, dlatego też tym bardziej warto postawić na profesjonalny sprzęt. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby pamiętać o systematycznym czyszczeniu komory inhalacyjnej.