
Czym jest komora inhalacyjna? Jak i kiedy jej używać?
- admin
- 12 października 2020
- Komory inhalacyjne, Porady, Zdrowie
Leki w formie wziewnej używane są w terapii wielu schorzeń, między innymi astmy, mukowiscydozy, POChP – przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Aby terapia był jeszcze efektywniejsza, warto zastosować komorę inhalacyjną.
Komora inhalacyjna – co to jest?
Komora do inhalacji, inaczej określana jako spejser, jest rodzajem urządzenia medycznego używanego do podawania leków proszkowych w formie wziewnej, na przykład kortykosteroidów (sterydów) wziewnych. Podczas korzystania z komory do inhalacji dochodzi do nebulizacji – powstania mgiełki z leku.
Urządzenie to zbudowane jest z komory antystatycznej, która zapobiega osiadaniu leku na jej ściankach, a także z wymiennego ustnika lub maseczki. Inhalator ciśnieniowy (pMDI) z lekiem umieszczany jest w specjalnym otworze z tyłu.
Dodatkowo komory inhalacyjne są wyposażone w elementy poprawiające efektywność terapii jak zastawka jednokierunkowa, zawór niskooporowy umożliwiający podanie leku także przy słabszym oddechu, wskaźnik liczenia oddechów, gwizdek informujący o za wysokim przepływie.
Zalety komory do inhalacji:
– łatwiejsze podanie leku wziewnego
– lek dociera także do dolnych części płuc
– mniejsze straty leku – nie dostaje się do układu pokarmowego
– technika polecana dla osób z gorszą koordynacją oddechową
– zmniejszenie ryzyka podrażnień błony śluzowej gardła
Kiedy warto korzystać z komory inhalacyjnej?
Łatwe w obsłudze spejsery polecane są dla osób, które mają trudności w korzystaniu z inhalatorów ciśnieniowych, między innymi dla dzieci, osób starszych, obłożnie chorych czy niepełnosprawnych.
Dla dzieci, osób dorosłych z ograniczoną sprawnością polecane są maski – szczelnie okrywają twarz i umożliwiają łatwe podanie leku. Ustniki są wskazane u dzieci po 3. roku życia i dla dorosłych.
Technika obsługi komory do inhalacji
Korzystanie z komory do inhalacji jest bardzo proste:
1. Zdejmij nasadkę inhalatora i umieść go w otworze w komorze inhalacyjnej.
2. Gdy spejser ma być używany z maską twarzową, przymocuj ją do ustnika urządzenia.
3. Kilkukrotnie wstrząśnij inhalatorem.
4. Przyłóż komorę do ust, wykonaj kilka powolnych oddechów i naciśnij jeden raz na inhalator.
5. Wdychaj powietrze powoli i głęboko – wykonaj od 5 do 10 wdechów.
6. Wstrzymaj oddech, odlicz 10 sekund i zrób wydech.
7. Odłóż komorę inhalacyjną.
Warto pamiętać też o systematycznym czyszczeniu urządzenia raz w tygodniu. Dzięki temu można zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów (bakterii, grzybów) w jego wnętrzu. Komorę, ustnik i maseczkę należy umyć ciepłą wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń, a potem wysuszyć.