Na czym polega inhalacja i kiedy należy ją robić?
- admin
- 14 września 2021
- Bez kategorii
Komora inhalacyjna, spejser, nebulizator, inhalator: powinny zainteresować się tym osoby, które chcą nawilżyć i oczyścić drogi oddechowe. Inhalacje mogą być przeprowadzane w domowym zaciszu, nie ma w tym niczego skomplikowanego, a podczas choroby przynosi to ogromną ulgę. Oddychanie przez usta niesie ze sobą zagrożenie, bo kiedy oddychamy ustami, zostawiamy otwartą bramę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego tak istotne jest udrożnienie przewodów nosowych i rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny.
Dlaczego i kiedy warto wspomóc się inhalacjami?
Inhalacje to świetne rozwiązanie w przypadku przeziębienia i problemów z oddychaniem. Służą one do nawilżenia dróg oddechowych i pozbycia się zalegającej w nich wydzieliny. Możliwe staje się podanie leku w różnej postaci, a substancja czynna bardzo szybko trafi do dróg oddechowych. Inhalacje są niezwykle skuteczne i nie powodują niepożądanych skutków ubocznych. Sprawdzają się rewelacyjnie w przypadku kataru, kaszlu i zatok, także u dzieci. Można je polecić również osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami krtani czy problemami ze strunami głosowymi. Inhalacje działają leczniczo, przyspieszają regenerację zmienionych chorobowo miejsc.
Inhalacje można stosować nie tylko podczas choroby, ale też profilaktycznie. Wystarczy użyć soli fizjologicznej dostępnej w każdej aptece, aby ułatwić sobie oddychanie i oczyścić drogi oddechowe.
Z inhalatora warto korzystać, gdy tylko wystąpią objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to najprostszy i najefektywniejszy sposób na podanie leków. W celach profilaktycznych można użyć soli fizjologicznej, aby nawilżyć śluzówkę i zapobiec namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy wyposażone w specjalne maseczki do nakładania na usta i nos lub ustniki. Jest to uniwersalne rozwiązanie dla każdego i może korzystać z niego cała rodzina. Oczywiście nie trzeba kupować żadnego urządzenia, bo domowe inhalacje wykonuje się w tradycyjny sposób, czyli siedząc z głową pochyloną nad miską z gorącą wodą. Trzeba oczywiście pamiętać o przykryciu głowy czystym ręcznikiem, aby lecznicze opary nie rozchodziły się na boki. Do wody dodaje się zioła lub olejki eteryczne. Dla przykładu do leczenia anginy, zapalenia zatok lub kataru możemy użyć olejku eukaliptusowego. Osobom zmagającym się z grypą i bólem gardła można polecić inhalacje olejkiem sosnowym a przy bólu gardła i kaszlu świetny jest olej z drzewa herbacianego lub tymiankowy.