Właściwa technika inhalacji
- admin
- 21 października 2021
- Bez kategorii
Inhalacja dzieci to poważne wyzwanie. Im dziecko jest mniejsze, tym trudniejsze jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. W trakcie inhalacji największym problemem pozostaje skoordynowanie wdechu i uwolnienie leku z dozownika. W rozwiązaniu tej trudności skutecznie może pomóc komora inhalacyjna spejser.
Dlaczego komora to właściwy wybór?
Warto zacząć od tego, że komora inhalacyjna dla dzieci ma postać niewielkiej tuby, w której – oprócz ustnika – znajduje się specjalny dozownik. Jego rozmiar i kształt jest kompatybilny z szeregiem ogólnodostępnych środków inhalacyjnych, które zwykle można otrzymać na receptę. Spejser ma wiele zalet. Jedną z nich jest brak konieczności koordynacji wdechu i aplikacji leku. Co więcej, model ten został zaprojektowany w ten sposób, by znajdujące się w nim cząsteczki leku były jak najmniejsze (ich średnica oscyluje w granicach od 1 do 5 mikrometrów). Mało tego – komora może być używana na miejscu, gdyż jest mała, poręczna i ergonomiczna. Sprawdzi się ona zatem w stanach nagłego nasilenia objawów chorobowych.
Jak to działa w praktyce?
Działanie komory inhalacyjnej jest bardzo proste i polega na przyłożeniu do twarzy osoby chorej specjalnej, w miarę szczelnej nakładki. Zaletą urządzenia jest to, że nawet dokładne nasunięcie komory na twarz nie utrudnia oddechu, a co za tym idzie – nie buduje u dziecka poczucia strachu.
Gdy już spejser jest nałożony na twarz, konieczne jest wciśnięcie specjalnej tubki z lekiem. Czynność ta uwalnia określoną ilość leku, dzięki czemu jego aplikacja jest w miarę łatwa i przyjemna. Lekarz w trakcie wizyty może zalecić np. stosowanie dwóch lub nawet trzech aplikacji w trakcie pojedynczej inhalacji.
Technika inhalacji z uwzględnieniem komory
Po nałożeniu spejsera na twarz dziecka należy trzymać przytrzymywać to urządzenie na tyle długo, by osoba chora zdążyła wykonać od dwóch do nawet pięciu wdechów. Co ważne – należy tu zachować daleko idącą ostrożność i nie stosować komory np. w trakcie silnego zdenerwowania małego pacjenta. W przeciwnym razie utrzymanie odpowiedniej szczelności między komorą a twarzą dziecka będzie raczej niemożliwe. Warto jednak zauważyć, że dla nieco starszych dzieci (np. w wieku około 2 lat) ćwiczenia ze spejserem stają się prawdziwą przyjemnością. Niektóre z nich – w formie zabawy – proszą np. o kolejną dawkę.
Podsumowując, komora inhalacyjna dla dzieci to proste, funkcjonalne i przede wszystkim ergonomiczne rozwiązanie. Dzięki niemu wziewna aplikacja leku staje się o wiele łatwiejsza i to zarówno dla opiekuna, jak i dla pacjenta.