Jak wybrać najlepszą komorę inhalacyjną?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komory inhalacyjnej?

Komora inhalacyjna, czyli spejser, uznawana jest za najbardziej efektywny sposób podawania leków w formie wziewnej. Jak wybrać komorę inhalacyjną?

Komora inhalacyjna – co to jest?

Inhalator to urządzenie służące do dostarczania leku w formie wziewnej do układu oddechowego. W użyciu znajdują się różne rodzaje inhalatorów, które różnią się pomiędzy sobą techniką inhalacji.

Jednym z najczęściej spotykanych typów inhalatorów jest inhalator ciśnieniowy (pMDI). Jest on wyposażony w ustnik i przycisk, który po naciśnięciu uwalnia dawkę leku. Taka forma jego podania nie zawsze jest jednak efektywna, zwłaszcza u dzieci, seniorów oraz innych osób mających trudności z koordynacją oddechową.

Aby stosowanie leków w formie wziewnej było skuteczniejsze, wskazana jest komora inhalacyjna, czyli spejser. To urządzenie przypominające tubę, które wyposażone jest w komorę i maseczkę lub ustnik. Wtedy lek podawany jest pod niższym ciśnieniem, lepiej dociera do płuc, więc terapia jest skuteczniejsza.

Rodzaje komór inhalacyjnych

Komory inhalacyjne dzieli się głównie pod względem rodzaju ich zakończenia – na te z ustnikiem oraz na te z maską do inhalacji. Rodzaj maski dobiera się wtedy do wieku użytkownika.

U młodszych dzieci lepsze efekty dają maseczki, które umożliwiają wykonywanie pełnych oddechów. Maski oferowane są w różnych rozmiarach – najmniejsze dla niemowląt, większe dla starszych dzieci, dorosłych.

Jak wybrać najlepszą komorę inhalacyjną?

Spejser dobiera się głównie do wieku pacjenta. Dla najmłodszych dzieci polecane są komory inhalacyjne z maskami we właściwym rozmiarze, które szczelnie otaczają usta i nos. Starsze dzieci od 5-6. roku życia, młodzież i dorośli mogą już korzystać z komór z ustnikami.

Dobra komora inhalacyjna powinna być wykonana z antystatycznego tworzywa – wtedy lek nie przywiera do jej wewnętrznych ścianek, co przekłada się na efektywność inhalacji.

Należy też zwrócić uwagę na wejście na inhalator (pMDI) – powinno być uniwersalne, by łatwo dopasować go do leku.

Komora inhalacyjna może być też wyposażona w:

– dodatkowe zastawki – poprawiają dystrybucję mgiełki z lekiem wewnątrz komory,
– zawór niskooporowy – ułatwia oddychanie przy korzystaniu z komory,
– czujnik wdechu, wskaźnik liczenia oddechów – porusza się podczas wdychania leku,
– gwizdek wysokiego przepływu – informuje o tym, że przepływ jest zbyt wysoki, czyli pacjent za szybko wdycha lek.

Osoby uczulone na lateks powinny także zwrócić uwagę na jego obecność w maseczce. W tym przypadku należy wybrać maskę bezlateksową, która wyeliminuje ryzyko reakcji alergicznej.